
26.1.2025
Valkealassa kasvinviljelytilaa viljelevä Visa Hongisto etsi viime keväänä uutta kauralajiketta.
”Myöhäistä minulla ei ollut ollut muutamaan vuoteen, viljely on keskittynyt aikaisemman pään lajikkeisiin. Kun selvisi että tulee kaurapainotteinen vuosi, halusin myöhäisen lajikkeen. Tilasiemen-pakkaamo Tilatuote Kujalassa suosittelivat joko Avenueta tai Inkaa, ja päädyin Inkaan”, Hongisto kertoo.
Hän oli kuullut kollegoiden myös olevan siihen tyytyväisiä. Inkan lakoprosentti on pieni, mutta se on kuitenkin melko pitkä lajike.
”Sen olen viime keväinä oppinut, että tarvitaan kuivuudensietoa.”
Hänelle lajikevalinnassa on tärkeää myös laatu. Inkan jyvä on hänen silmäänsä sen muotoinen, että siihen tulee painoa.
Kesäkuun lopulla hän sanoo, että Inka oli oikea valinta. ”Minusta lippulehden koko on tärkeä ominaisuus. Vaikuttaa että Inkalla se on kookas ja se saa hyvin yhteytettyä.” Hänellä on se tunne, että uusissa lajikkeissa lippulehti on kookkaampi kuin vanhemmissa.
Valkealassa satoi touko-kesäkuun vaihteessa 60 milliä. Siitä 50 milliä tuli puoleen tuntiin. Keltaisia länttejä pelloille tuli jonkun verran, mutta pellot kuitenkin kuivuivat nopeasti.
”Myöhemmin olen pohtinut, että kova sade oli parempi kuin ettei olisi tullut mitään”, hän toteaa.
Inkan hän pääsi kylvämään 15.5. Kylvölannoituksena se sai typpeä 80 kg/ha. Myöhemmin hän antoi typpeä 22 kiloa lisää. 16 hehtaarin pelto on hyvä, sitä on pitkään lannoitettu lampaan kuivalannalla.
”Tässä on potkua”, Hongisto sanoo.
Rikkatorjunnan lisäksi hän ajoi kasvustoon pienen annoksen säädettä, tautiaineen ja hiveniä.
Kauravuosi tarkoittaa 220 hehtaaria viljelevällä Hongistolla runsaan sadan hehtaarin kaura-alaa.
Inkan lisäksi viljelyssä on uutena Nestor. Siitä hän on kuullut kehuja.
”Oiva toimii minun vähän kevyemmillä mailla, siinä laatuominaisuudet ovat vuodesta toiseen hyviä. Taika oli vähän aikaa pois, mutta nyt sitä taas on.”
Aikaisesta Pertusta hänellä on hyviä kokemuksia.
”Lohkoja on moneen, joten kylvöikkuna on pitkä. Tänä vuonna sain kylvettyä kaikki putkeen. Viimeiset kylvöt tein kesäkuun alkupäivinä.”
Inka vastasi hienosti satotavoitteeseen: Hongisto sai Inkasta 15,5 hehtaarin alalta 6 000 kilon hehtaarisadon.
”Omissa mittauksissa hehtolitrapaino kuivauksen jälkeen oli 55–56 kiloa.”
Viljelyvarma uutuuskaura Inka tuottaa hyvän sadon erityisesti eteläisen ja läntisen Suomen savi- ja kivennäismailla. Laatunsa puolesta se on erinomainen elintarvike- ja rehukaura. Inka on Boreal Kasvinjalostus Oy:n jalostama lajike, jonka siemenet tuottaa ja myy Tilasiemen Oy.
• Pitkähkö, mutta luja korsi tuo kuivuudenkestoa
• Jyvä iso ja ohutkuorinen, rasvapitoisuus hyvä
• Soveltuu parhaiten I-II viljelyvyöhykkeille
Tilaa nyt Inka-kauran siemenet kevään kylvöille